ZPMV: Robert Změlík: Cvičte 10 minut denně

Cvičte deset minut denně a zapomenete, co je chřipka nebo vysoký tlak. Rozhovor o zdraví s olympijským vítězem Robertem Změlíkem.

Spolu s vaším kolegou, také olympijským vítězem v desetiboji Romanem Šebrlem, jste založili soutěž pro žáky základních škol s názvem Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV)? Co vás k tomu vedlo?

Když jsme s Romanem vzpomínali na to, co byl první impuls, který nás přivedl ke sportu, shodli jsme se, že to byl odznak zdatnosti, který jsme plnili na základní škole. Mnozí trochu dříve narození si ho určitě pamatují. Po roce 89 byla ale tato aktivita na školách zrušená, tak jsme se rozhodli podobný projekt oživit.

…a cílem bylo právě - přitáhnout více dětí ke sportu?

Ano a už máme zpětnou vazbu, že se nám to daří. Na školách, které se do OVOV zapojily, úplně vymizely omluvenky z tělesné výchovy. Děcka to baví, mají motivaci, sbírají body. Každý se dívá, kolik mu chybí, aby se zlepšil a dosáhl na lepší odznak.

Dnes už je to velký projekt, do kterého je zapojeno 1150 základních škol, což je kolem 194 000 dětí. Naším hlavním motivem je motivovat učitele tělesné výchovy, protože pokud zapálíme je, tak oni budou zapalovat své žáky.

V čem vidíte prospěšnost sportu, kromě toho, že děti, které se hýbou, možná nebudou tolik trpět obezitou, jež je problémem současnosti?

Kromě toho sport s sebou nese disciplínu, touhu něčeho dosáhnout, vítězit a touhu na sobě pracovat.

Je to podle vás také alternativa, jak děti dostat od počítačů?

Dělat si naděje, že přestanou chodit na počítače, je nesmysl. Tak jsme to otočili a nabídli jim mobilní aplikace podporující cvičení. Nebo jsme vytvořili soubor internetových komiksů a ty komiksové postavičky je vedou tou správnou cestou, jak já tomu říkám „rychlých šípů“.

Mobilní aplikace jsou zaměřeny na sport. Například si kluk položí mobil na zem, dělá kliky a mobil mu počítá, kolikrát se ho dotkl nosem, nebo drží mobil v ruce a musí udělat dřep, aby mu ho mobil započítal… Jde nám o to, aby děti dělaly, co je baví a aby to bylo pro ně prospěšné. Vnášíme do toho prvky motivace.

A co byste doporučil dospělým?

Aby cvičily spolu s dětmi. OVOV nemají věkové omezení. Když budou rodiče chtít, mohou se klidně do cvičení zapojit. Ale všeobecně mohu říci, že stačí 5 minut cvičení ráno a 5 minut večer.

Denně jen 10 minut?

Ano, na to jsou studie. Pokud mám udělat něco dobrého pro svůj zdravotní stav a pro to dobře vypadat, tak těchto zdánlivě bezvýznamných 10 minut v dennodenním životě bude pro mnohé znamenat, řekl bych až kolosální výsledky. Protože, věřte tomu, že tady se potvrzuje pravidlo, že kapka hloubí kámen ne silou, ale neustálým opakováním.

Když cvičíte a užíváte správné vitamíny, tak prakticky nevíte, co to je chřipka, angína, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. V Americe tvrdí, že 1 dolar investovaný do sportu, je 5 dolarů ušetřených ve zdravotnictví. To je přesně důkaz toho, že pokud někdo sportuje, vyhýbá se civilizačním chorobám.

A pokud to opakování je založeno na promyšleném a zdravém systému, věřte tomu, že ti, kteří to dodržují, jenom potvrzují, o kolik lépe se cítí, lépe vypadají a lépe fungují.

Republikové finále soutěže OVOV se uskutečnilo uplynulý pátek a sobotu 6. a 7. září v Praze na Strahově. ZP MV ČR je partnerem tohoto projektu.

Zdroj: ZPMV