VZP vyslala 3.139 dětí k moři

Letadlo s posledním turnusem dětí, které se vrátily z ozdravného pobytu s VZP u moře, přistálo v pondělí v Praze. Od konce května až do poloviny září se na chorvatském Hvaru a řeckém Chalkidiki vystřídalo 3 139 chronicky nemocných dětských klientů největší zdravotní pojišťovny.

Projekt Mořský koník funguje ve VZP už od roku 1994 a za tu dobu pojišťovna poslala k moři bezmála 100 tisíc dětí. Letos VZP vypravila do Řecka a do Chorvatska celkem po pěti turnusech. Mezi ostatními více než třemi tisíci účastníky bylo i 92 dětí z dětských domovů.

Mořský koník pomáhá dětem především posilovat imunitu a zmenšuje jejich dýchací i kožní problémy. Třítýdenní pobyt u moře s důrazem na zdravý pohyb, klimatoterapii, odpočinek
a pravidelné stravování se následně projevuje v celkovém zlepšení zdravotního stavu. Děti nemusí tak často navštěvovat lékaře ani užívat léky.

V letošním roce, který poznamenaly červnové povodně, umožnila VZP účast na zájezdech i dětem ze zatopených oblastí z Ústeckého a Středočeského kraje, konkrétně z obcí Hřensko, Křešice, Vestec a Křinec. Děti z těchto míst se mohly zúčastnit druhého turnusu, který se konal na přelomu června a července. Cílem bylo uvolnit rodičům ruce při likvidaci následků škod povodní a zároveň dostat děti z prostředí, kde hrozily různé infekce a negativní vlivy na psychiku.

Náklady, které VZP uvolnila z fondu prevence na letošní ročník Mořského koníka, se pohybují kolem 100 milionů korun. Přesné vyúčtování by mělo být hotovo do dvou měsíců od skončení posledního turnusu.

Zdroj: VZP