Příspěvky VZP pro těhotné a podmínky čerpání

Těhotné ženy a maminky po porodu mohou v rámci jednoho těhotenství dostat příspěvek z fondu prevence v souhrnné výši až 2 000 Kč. O příspěvek si můžete požádat od chvíle, kdy máte vystavený těhotenský průkaz, do max. 12 měsíců po porodu. Jako doklad je třeba předložit buď těhotenský průkaz, nebo pak rodný list dítěte.

V době těhotenství můžete stanovenou částku vyčerpat na prvotrimestrální screening, který umožňuje již ve 3. měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou (ten je nejžádanější), na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství a pak také na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí. Kurz může být zajištěn i partnerem porodnice, ale v takovém případě je třeba k platebnímu dokladu doložit i potvrzení vystavené porodnicí, prokazující spolupráci při zajišťování kurzů přípravy k porodu. Čtvrtou možností je příspěvek na dentální hygienu v těhotenství nebo balíček dentální hygieny zakoupený v době těhotenství v lékárně, v ordinaci lékaře nebo u dentální hygienistky (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody). Z toho, na jaké aktivity je určen příspěvek pro těhotné, je zřejmé, že platební doklad k žádosti o něj musí být vystaven v době těhotenství, nikoli už před ním.

Nevyčerpaná částka do souhrnné výše 2 000 Kč se může hodit po porodu například na různé pomůcky ke kojení nebo na služby vyškolených laktačních poradkyň, jejichž seznam je na stránkách Laktační ligy. Pomůcky ke kojení (chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, kontaktní kojící kloboučky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka atd.) si samozřejmě můžete zakoupit i před porodem.

Žádost o příspěvek z prostředků fondu prevence vyčleněných na rok 2019 musí být podána do 30. 11. 2019. Jen pro termín na podání žádostí o příspěvek na prvotrimestrální screening a na kurzy přípravy k porodu platí výjimka a lze je osobně na klientském pracovišti podat až do 31. 12. 2019 (korespondenční cestou do 15. 12.).

Všechny výše uvedené příspěvky pak mají tu výjimku z podmínek pro čerpání finančních příspěvků, že při podání žádosti o ně může být platební doklad starší než 3 měsíce; limitem je jen to, že musí být vystaven od 1. 10. 2018. Připomínáme také, že celková částka byla k 1. 3. 2019 navýšena na 2 000 Kč z původních 1 500 Kč; v rámci jednoho těhotenství je tedy možné dočerpání do výše 2 000 Kč i v případě, že už žena letos dostala příspěvek 1 500 Kč.

Informace o všech příspěvcích z fondu prevence, které můžete dostat pro sebe nebo svoje dítě, najdete na www.vzp.cz/vyhody . Pro miminka do 1 roku nabízíme např. 500 Kč na očkování proti rotavirům nebo až 500 Kč na plavání kojenců a vaničkování organizované v kroužcích, spolcích, klubech apod. A nezapomeňte, že jako členka našeho Klubu pevného zdraví získáte i další výhody a slevy, například na monitory dechu Babysense, zboží z e-shopu kojeneckého a dětského zboží Kašpárek a mnoho dalších.
Zdroj: VZP, 2019