Naše tělo potřebuje cholesterol. Jen ho nesmí být málo nebo moc.

Cholesterol je jedním ze strašáků současné civilizace. Jeho nesprávná hladina ovlivňuje naše zdraví. Nesprávnou hladinu cholesterolu má přitom až 70% populace. Vysoká hladina vede ke zvýšenému riziku cukrovky, poruchy šťítné žlázy nebo k nemocem ledvin a jater. Naopak příliš malá hladina znamená potíže při obnově buněk a vede až k možným poruchám imunity.

Cholesterol - tichý zabiják

Cholesterol je organická látka, kterou můžeme přiřadit ke steroidům. Potřebujeme ho pro správnou funkci regenerace buněk, pro odbourávání tuku, pro správnou funkci nadledvin, sleziny a ovlivňuje také krvetvorbu. Tělo si cholesterol vytváří v játrech a při trávení.V jakých potravinách je nejvíce cholesterolu?Předně je třeba uvést, že dostatečné množství cholesterolu si dokáže zdravě fungující lidský organismus vytvořit sám. Z velké části se však do lidského těla dostává i z potravy. Je proto dobré hlídat si množství konzumovaných vajec, mléčných výrobků a plnotučného mléka. Cholesterol obsahují také masa a živočišné tuky. Omezit se doporučuje sůl, alkohol a kouření, protože mají velký vliv na schopnost těla přirozeně si držet zdravou hladinu cholesterolu.

Jak poznáme, že máme problém s cholesterolem? Tichý zabiják, tak se často o nadměrné hladině cholesterolu mluví. Jedním z problémů při odhalení nesprávné hladiny cholesterolu v těle je, že člověk jeho nadbytek nijak zvlášť nepociťuje. Řada lidí tak své problémy zjistí až ve chvíli, kdy dochází k poruchám organismu. Zdravá hladina cholesterolu v krvi je mezi 1,4 mmol/l až 3,4 mmol/l. Na vyšetření krve na hladinu cholesterolu by měl jít každý pacient, který pociťuje problémy spojené s výše uvedenými orgány v těle. O zjištění hladiny cholesterolu v krvi tak požádejte svého praktického lékaře při každém odběru krve nebo při vnímání jakýchkoliv problémů s výše uvedenými orgány.

Léčba nadměrné hladiny cholesterolu

Vhodnou léčbu určí váš lékař podle výše jeho hladiny ve vaší krvi. První formou léčby je nasazení vhodné diety a doplňků stravy jako je například cholesten. Cílem takové léčby je omezit příjem cholesterolu do těla a posílit látky, které ho účinně odbourávají.

Pokud jsou hladiny cholesterolu blízké mezním hodnotám či pacientovo tělo nereaguje dostatečně na zavedenou dietu, nasadí lékař léky odstraňující cholesterol z těla a omezující jeho přirozenou tvorbu. Tyto léky je většinou nutné užívat již trvale, což s sebou nese řadu nepříjemných následků.