Dočerpání příspěvku pro těhotné - VZP

Maminky, které rodily v listopadu 2019 a později mohou čerpat navýšený příspěvek u VZP.

V tomto případě můžete příspěvek pro těhotné ženy a maminky dočerpat do výše celkové částky stanovené aktuálně v programu Maminka. Čerpání příspěvku je možné v době těhotenství a následně až do 12 měsíců po porodu, nelze ale požadovat plnou částku v každém kalendářním roce. V roce 2019 byl celkový možný příspěvek 2 000 Kč, v roce 2020 je navýšen na 3 000 Kč, můžete tedy požádat ještě o příspěvek až do výše 1 000 Kč. Doklad samozřejmě může být vystavený i na vyšší částku.

Doklad o zaplacení vybrané aktivity, zboží nebo služby přiložený k letošní žádosti musí mít datum vystavení od 1. 10. 2019 (viz Podmínky čerpání příspěvku na preventivní programy hrazené z fondu prevence 2020). Starší doklady není možné uplatnit. 

Žádost o příspěvek z fondu prevence můžete podat do 12 měsíců po porodu, a to na kterékoli pobočce VZP, nebo ji můžete zaslat poštou (na adresu VZP ČR, regionální pobočka Praha, Na Perštýně 359/6, 110 01 Praha 1), vždy spolu s potřebnými originály platebních dokladů. Zároveň obecně platí, že žádost je nutno předložit do 30. 11. 2020; pouze u příspěvku na screeningová vyšetření a na kurz přípravy k porodu je možno žádost podat do 31. 12. 2020 (korespondenčně do 15. 12. 2020). 

Pokud tedy máte účtenku či fakturu např. na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí s datem počínaje 1. 10. 2019, můžete si o příspěvek na tento kurz ještě požádat. Stejně tak můžete příspěvek využít pro sebe a své miminko na zboží či služby, které jsou specifikované v podmínkách na našem webu, nebo se rozhodnout pro dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře nebo u dentální hygienistky (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody).

Informace o všech příspěvcích z fondu prevence, které VZP nabízí svým klientům, najdete na www.vzp.cz/vyhody . Navíc další výhody a slevy pro sebe i miminko můžete získat jako členka našeho Klubu pevného zdraví.

Zdroj: VZP